Музейна робота

Робота в музеї В.І.Вернадського
при Шишацькій спеціалізованій
школі ім.В.І.Вернадського
У 1993 році при  Шишацькій спеціалізованій школі ім. В. І. Вернадського створений  меморіальний, природничо-екологічний музей В. І. Вернадського, якому у 2004 році присвоєно звання «Зразковий музей».
Експозиції музею розміщені у двох залах: науково-просвітницькому  та меморіальному (площею 42  та 16 ). У шкільний науковий комплекс музею входять  кабінети біології  та хімії.
Кількість предметів основного фонду – а)в науковій залі-56, яків ходять у комплекс комбінованих рельєфних таблиць, мінерали, картини;
б) у меморіальній залі – 38: меблі ХІХ століття, фотокартки в планшетах, макет дачного будинку В. І. Вернадського.
Наукова зала музею представляє собою комплекс рельєфних таблиць, діаграм, стендів, які максимально адаптовані до матеріалів та наукових даних шкільних програм предметів природничого циклу. У цій залі проводяться уроки біології, географії, хімії, екології, довкілля, а у меморіальній - екскурсії з вивчення життєвого і творчого шляху великого вченого, його наукової спадщини, зв’язків з Україною, Полтавщиною, Шишацьким краєм.
Найцікавішим матеріалом музею є малюнок дачного будинку сімї Вернадських на території Бутової гори, зроблений дочкою вченого – Ніною Вернадською-Толль.
Комплектування фондів музею здійснюється у процесі походів по рідному краю, спостереження за природою, екскурсій, що дають змогу зібрати документи чи речі. Цьому сприяє щорічна участь юних дослідників нашої школи у Всеукраїнському русі учнівської молоді «Моя земля – земля моїх батьків».
За три роки фонди музею поповнилися експонатами: книга «Екологія та природні багатства України», подарована академіком  Національної академії наук України М.В.Новіковим, книга «В.І.Вернадський і Полтавщина: факти, документи, біографія» (укладачі В.М.Самородов, С.Л.Кигим) та ювілейні конверти, на яких зображені Володимир Короленко та В.І.Вернадський подаровані В.М. Самородовим, доцентом кафедри екології, охорони навколишнього середовища та збалансованого природокористування Полтавської державної аграрної академії, фотоальбом, в якому вміщені світлини про Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського та зв'язок з великим вченим, подарований співробітниками університету, портрет В.І.Вернадського, вишитий на полотні, подарований Маковецькою Катериною, співробітником ІНМ імені Бакуля.

Екскурсійна робота в музеї ведеться учнями старших класів за  певними напрямками, по кожному з яких підготовлені тексти екскурсій: «Сім’я Вернадських», «В. І. Вернадський – видатний вчений, організатор науки», «В. І. Вернадський –мислитель, вчений, громадянин, патріот», «Вчення В. І. Вернадського про біосферу та ноосферу», «Науки, в галузі яких працював академік».

Музей В.І. Вернадського займає особливе місце в структурі школи нового типу, використання якого  забезпечує її орієнтацію в часі і просторі, в минулому, сучасному і майбутньому природи. Використання експозицій музею обумовлюють самовиявлення  дітей у пізнавальному процесі.
Тільки за останні 3 роки на базі музею відбулися: Міжнародна науково-практична конференція «Методика викладання природничих дисциплін у вищій і середній школі»2011р., обласні семінари «Досягнення та перспективи розвитку педагогічної технології «Довкілля» у початковій школі Полтавщини» 2011р.,  конференція в рамках естафети педагогічних інновацій в Полтавській області (2012р.), «Цінності християнської культури як фактор морально-духовного виховання особистості» 2013 р. та обласний семінар «Формування мережі районних та міських наукових товариств як необхідна умова створення системи роботи  з обдарованими дітьми в області»  керівників районних та міських відділів по роботі з обдарованою молоддю «Мала академія наук» 2013р., районний семінар-практикум для медпрацівників дошкільної та початкової освіти (2013 р.), щорічні круглі столи з питань вивчення наукової спадщини В. І. Вернадського. 
За 3 останні роки існування музею проведено 15 пересувних виставок «Здобутки польових екологічних практик»  для навчальних закладів району, інтерактивні екскурсії для учнів початкових класів «Музей  - це здорово»,  музейні уроки, а також єдині інтегровані дні для учнів 7 та 8 класів, 155 екскурсій, 27 уроків, підготовлені тексти екскурсій для учнів 3-4, 5-8 та 9-11класів. У школі працює постійно діюча виставка екологічного плакату та кросворду під загальним девізом  «Правила поведінки людини в природі».
Проходить щорічна  виставка екологічного плакату та кросворду під загальним девізом  «Правила поведінки людини в природі»,  фотовиставка «Рідний край», кіносеанси про наукову спадщину В.Вернадського та його передбачення «Тайна забутих перемог. Прозріння», «В.І.Вернадський. Життя явище космічне» та інші, зустрічі з цікавими людьми (Магда В.І., місцевий краєзнавець, Онацько М.О. заслужений майстер народної творчості України).
До дня народження В. І. Вернадського члени ради музею організували і провели різні заходи: малі наукові читання, виставки книг про життя і наукову творчість вченого,  конкурс творів «Екологія і люди»,  інтелектуальні ігри «Найрозумніший природолюб», прес-конференції «Біосфера сьогодні», виховні години про життєвий шлях вченого, учителі-предметники розробили уроки з використанням спадщини великого вченого
В. І. Вернадського, редколегія готує щорічний спецвипуск шкільної газети «Ліцеїст», присвячений Володимиру Івановичу.
Кожного року в музеї відбувається виставка кращих робіт екологічних акцій: «Барви осені», «Природа і фантазія», «Збережи ялинку».
Робота музею популяризується на сайті школи http://vernadskyschool.pl.ua, в місцевій газеті «Сільське життя» та в шкільній газеті "Ліцеїст".
Проте у музеї є чимало матеріалів, які не використовуються безпосередньо в експозиції, але мають наукову цінність. Серед них є матеріали фенологічних спостережень, звіти експедицій, місцеві статистичні дані, пояснення топонімів, гербарії, спогади земляків, місцевий фольклор, що може становити інтерес для вчених, а також використовується під час написання учнівських науково-дослідницьких робіт. Важливим елементом діяльності музею є спільна робота зі шкільним науковим товариством “Паросток” щодо залучення учнівської молоді до систематичної науково-дослідницької, експериментальної роботи з біології, хімії, екології, географії, історичного краєзнавства. Багаті матеріали музею були використані під час написання учнівських науково-дослідницьких робіт МАН. Наші досягнення  - переможці  І етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН:  
2011-2012р. - Дупак Валерія «Фтор у природі та його вплив на здоровя людини» (2 місце у ІІ етапі).
2012-2013 р. - Шаповалова Аліна - «Екологічний вплив комах-шкідників на ріст, розвиток та врожайність польових, городніх, сільськогосподарських та культурних рослин», Дупак Валерія «Акустичне забруднення навколишнього середовища та його вплив на підлітків», (2 місце у ІІ етапі), Самсоненко Вікторія «Апробація порід медоносної бджоли в умовах скорочення площ медоносних угідь».
2013-2014р. - Самсоненко Вікторія «Органічне сільське господарство» Нежмаков Олександр - «Екологічні аспекти боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур за допомогою біологічного методу»,  Безкоровайна Аліна – «Генетично модифіковані організми».
Одним з головних напрямків роботи музею є участь в організації та проведенні щорічних літніх польових екологічних практик на Бутовій горі, місці, де знаходився дачний будинок В.І. Вернадського. Даний вид роботи щодо формування та розвитку обдарованої особистості здобув широку популярність в районі та області і довів свою високу ефективність. За 2011-2013н.р. проведено 3  польові екологічні практики, в яких взяли участь 180 учнів. Польову екологічну практику разом з учнями району проходили слухачі обласної заочної біологічної школи. Результати польових екологічних досліджень стали темами учнівських наукових робіт, склали банк даних, використовуються при комплектуванні фондів музею та  Всеукраїнських експедиціях, конкурсах та акціях.
Досягнення музею В.І.Вернадського:
2012-2013н.р.:
·        дипломант обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Джміль та Бджілка»;
·        дипломант обласного етапу Всеукраїнського конкурсу дослідно-експерементальних робіт з природознавства «Юний дослідник», нагороджений Грамотами в обласному етапі Всеукраїнської акції «Рослини – рятівники від радіації» та в в обласному етапі Всеукраїнської трудової акції «Парад квітів біля школи»;
·         учасник обласного етапу Всеукраїнської акції «Птах року 2012 – одуд»; Яровий Богдан (10-А) відзначений Грамотою в заочній обласній фотоолімпіаді «Пізнай свій рідний край».
·         учасник обласного етапу Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина – Україна» у 3 напрямках: «Геологічними стежками України», «Географія рідного краю», «Духовно-культурна спадщина мого роду».
Екскурсоводи музею  взяли участь у відкритому фотоконкурсі  «Кращий шкільний музей».
2013-2014 н.р.:
·        учасник обласного етапу Всеукраїнської акції «Птах року 2013-бджолоїдка», обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Парки – легені міст і сіл»;  обласного  етапу Всеукраїнського конкурсу «Джміль та Бджілка»;
·         дипломант ІІІ ступеня в обласному етапі Всеукраїнської трудової акції «Парад квітів біля школи» та відзначений Листом  подяки Національного ЕНЦУМ; пошуковий загін «Природолюб» нагороджений грамотою за участь у обласному етапі Всеукраїнської акції «Рослини- рятівники від радіації».
·         дипломант обласного етапу Всеукраїнського конкурсу дослідно-експерементальних робіт з природознавства «Юний дослідник» -пошукові загони «Господарочка» та «Природолюб» відзначені дипломами, а загін «Бджілка», «Чомучки», «Юні фольклористи» взяли в цьому році активну участь та чекають на нагороди.
·        пошуковий загін 4-Б класу учасник обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Галерея кімнатних рослин».
Екскурсоводи музею  - Яровий Богдан (11-Б) нагороджений грамотою за участь в обласному етапі Всеукраїнської трудової акції «Дослідницький марафон» та  дипломом ІІІ ступеня  за участь в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Мій рідний край, моя земля» за напрямком «Експериментальна робота з біології, продуктивна праця і дослідницька робота в галузі сільського та лісового господарства», а Самсоненко Вікторія (9-А) грамотою за участь в  обласному етапі Всеукраїнської  акції «Ліси для нащадків».
Юні екологи, які зарекомендували себе найкращими природодослідниками, щорічно беруть  участь в екологічній акції «Чиста хвиля» (байдарочному поході по річках області). Такий вид роботи залишає глибокий слід в дитячих душах.  Найталановитіші діти за найкращу роботу щодо вивчення та популяризації спадщини вченого отримують путівки на відпочинок до табору «Еколог», який розташований у Полтавській області.
Екскурсоводи музею є щорічними  учасниками обласних зборів юних екологів(2011, 2012, 2013), Всеукраїнських експедиційно-польових зборів команд юних екологів (2014р), де посіли І місце в номінації «Зоологія», Всеукраїнського зльоту команд учнівських лісництв.
У 2011 році вони брали активну участь у обласній науково-практичній конференції «Полтавщина – земля моя свята», нагороджені грамотами, а 2 роботи були надруковані у збірнику кращих робіт.
Уже стало доброю традицією кожного року на екологічній стежці «Бутова гора» проводити посвяту в юні екологи, де 5-тикласники дають клятву берегти природу і примножувати багатства рідного краю.
Щодо питання впровадження сучасних педагогічних технологій, то музей В.І.Вернадського є структурною ланкою Потавського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників  імені
 М.В. Остроградського, співпрацює з Центром інтеграції змісту шкільної освіти АПН України під керівництвом академіка В.Р.Ільченко, з Таврійським національним університетом ім. В. І. Вернадського, Полтавським національним педагогічним університетом імені В. Г. Короленка, Полтавським національним технічним університетом імені Юрія Кондратюка, з Полтавським обласним центром туризму та краєзнавства, Полтавським обласним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді.
Матеріали роботи музею неодноразово популяризувалися на обласному                             телебаченні,  радіо, на сторінках обласних, районних газет. Про роботу музею виготовлено буклет «Музей В. І. Вернадського» та путівник  «Бутова гора».
Тільки за останні 3 роки гостями музею були: Довгий С.В., доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАНУ, член-кореспондент АПНУ, президент МАН,, П. І. Гончар, генеральний директор Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» та І.В.Пошивайло, заступник генерального директора з наукової роботи, С.О.Шевченко, український поет, заслужений діяч мистецтв України, заслужений діяч польської культури, С.А. Гальченко український літературознавецькандидат філологічних наук, заслужений працівник культури України, М. В. Новіков, професор,академік Національної академії наук України , заслужений діяч науки і техніки України,  Камишин  В.В., кандидат технічних наук, директор Інституту обдарованої дитини НАПН України, Грінче́нко В.Т.,  український науковець у галузях акустики та механіки рідин, академік Національної академії наук України , заслужений діяч науки і техніки України, Гриньова М. В., доктор педагогічних наук, професорнауковецьпедагог, Бедніна В.Г., директор Полтавського облЕНЦум, Комісар С.В., директор Полтавського обласного центру туризму та краєзнавства.

                                          

Немає коментарів:

Дописати коментар